W Warszawie Chopin jest muse

Kiedy dorastałem i biorąc lekcje gry na fortepianie, uwielbiałem grać Chopina. Jego melodyjne linie unosiły się nad morzem marzycielskiego romantyzmu. Francuski Frédéric (Fryderyk, w swoim ojczystym języku) Fryderyk był oczywiście polskim, urodzonym w 1810 roku w mieście niedaleko Warszawy. Wojna jednak zmusiła go z ojczyzny w młodym wieku i nigdy nie był w stanie powrócić przed śmiercią w wieku 39 lat.

W Warszawie dumą narodową jest głęboka popularność kompozytora. Są imprezy, koncerty, zabytki, muzea, a nawet całe szkoły nazwane dla Chopina. Moja osobista miłość do muzyki kompozytora przyniosła mnie do swojego rodzinnego miasta, chętnie dowiedział się o jego życiu. Ale z pomocą niektórych połączeń lokalnych zyskałem znacznie więcej z mojej wizyty – głębsze zrozumienie i uznanie miasta, które jest bezkrytycznie kopalni złota dla turystów budżetu.

„Nie obrazuj tego, proszę – powiedziała Małgorzata, mój miły i hojny polski gospodarz, z którym byłem (ona jest matką przyjaciela). Posłuchałem, przechylając aparat z Pałacu Kultury i Nauki, imponującą, zdobioną strukturą w centrum miasta, która jest również najwyższym budynkiem w Polsce. Roześmiała się i powiedziała, że żartuje, ale w jej żartach było ziarno prawdy. Budynek, jak wyjaśniła, była rosyjska, a nie polska – ważne rozróżnienie. – Dar Stalina – powiedziała sucho.

 

Warszawa, podobnie jak wiele miejsc w Europie Wschodniej, ma bolesne i wieloaspektowe relacje z historią i sąsiednimi potęgami. Wpływ Rosji (i jego „prezentów”) jest widoczny w wielu prozaicznych, blokowych architekturach w całym mieście. Stare Miasto z pięknymi, wyciszonymi barwami jest stare w imię – wierna rekonstrukcja oryginału, który w czasie II wojny światowej został niemal zniszczony przez nazistów. (150 schodów wspina się na szczyt Taras Widokowy, aby podziwiać wspaniałe widoki na Stare Miasto – targi na 5 złotych, około 1,40 USD)

Malgosia (przydomek dla Małgorzaty) i chodziłem do Filharmonii Narodowej, aby wziąć udział w wieczornym koncercie. (Budynek został wybudowany w latach 1900-1901 i został zrekonstruowany w latach pięćdziesiątych.) Zaproponowałam, że weźmiemy Ubera, który okazał się być bezpieczny i niezawodny w Warszawie; Powiedziała, że wolałaby jej starannie i prawdziwą (i znacznie tańszą) transport publiczny. Udaremniliśmy się, biorąc autobusem i metrem (3,40 zł za bilet transferowy autobusem do pociągu) oraz z powrotem Uber (około 24 zł). Ona żartobliwie pognała mnie z tiką, kiedy ściągnąłem aplikację do telefonu. Czułem się wręcz pogardliwie.

Zbliżyłem się do licznika biletów, planując wypłacić po 25 złotych za najtańsze miejsca. – Pozwól, że to załadę – powiedziała i zaczęła rozmawiać z kobietą, która trzymała w holu niewiele biletów, którzy patrzyli bez celu. Malgosia wróciła minutę później dwoma biletami na 45 złotych – lepsze miejsca niż planowałem kupić – co kosztowało tylko 9 złotych, około 2,50 dolara. Kobieta kupiła znaczne zniżki na bilety dla grupy starszych obywateli, którzy się nie pojawili, powiedziała Malgosia, a zamiast pozwolić, aby poszli marnować, starała się je sprzedać. Byłem dokładnie wyczerpany – Frugal-ed.

Program koncertowy, w skład którego wchodził koncerty fortepianu Alexandre Tansman i orkiestrę orkiestrową Pawła Kleckiego, był doskonały i miał wielkie dzieła muzyczne z pianisty Jonathan Plowright. Podczas przerwy przeszliśmy przez parkiet wysokogatunkowej recepcji, zatrzymując się, aby podziwiać popiersie Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego kompozytora i polityka. „Paderewski, który walczył o niepodległość Polski z Niemiec na początku XX wieku, był jeszcze ważniejszą postacią niż Chopin – powiedziała Malgosia -” emocjonalnie i politycznie „.

 

Festiwal Chopinowski w Warszawie

Tegoroczny festiwal Chopina i Jego Europy zakończył się w Warszawie z dwoma traktatami dla fanów.

Były to recital argentyńskiej pianistki Nelson Goerner i koncert symfoniczny Orkiestry Akademii Beethovena – krakowskiego zespołu młodzieżowego prowadzonego przez Grzegorza Nowaka.

Ten ostatni koncert, w środę, uhonorowany uznanym amerykańskim pianistą Garrickiem Ohlssonem jako solista wykonujący czwartą symfonię Karola Szymanowskiego lub Symphonie concertante Ohlsson wygrał międzynarodowy konkurs na fortepianowy fortepian Chopina w Warszawie w 1970 roku.

19-dniowy festiwal Chopina i Jego Europy zaprezentował ponad 40 wydarzeń – w tym recitale, orkiestry orkiestrowe i kameralne, oratoryjki oraz półproduktową operę Macbetha – a takimi pianistami jak zwycięzcy konkursu Chopina Seong-Jin Cho, Yulianna Avdeeva, Yundi i Ohlsson. Tuż przed festiwalem znalazłem witrynę internetową ze 100% free spiny, ale nie miałam czasu na ich wykorzystanie podczas tego wydarzenia. Będzie miał mnóstwo zabawy, gdy festiwal skończony.

Innymi wykonawcami byli Piotr Anderszewski, Szymon Nehring, Nelson Freire, Andreas Staier, Howard Shelley i Angela Hewitt. Wśród wyróżnionych orkiestr należą orkiestra XVIII wieku, Il Giardino Armonico i Europa Galante pod Fabio Biondi.

Coroczny festiwal ma zaprezentować XIX-wieczną europejską scenę muzyczną z perspektywy Chopina, ze szczególnym naciskiem na trendy kształtujące indywidualny idolem Chopina.

Oprócz Chopina, wydarzenie promowało polskich kompozytorów, którzy pozostają niewiele znani na całym świecie, chociaż wielu mówi, że ich muzyka zasługuje na szerszą ekspozycję. Należą do nich: Ignacy Feliks Dobrzyński, Juliusz Zarębski, Wùadysùaw Ýeleñski i Józef Elsner, który był nauczycielem kompozycji Chopina.

Uruchomiony w 2005 roku po raz 13 odbył się Festiwal Chopinowski.


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *