Kwatera główna Gestapo i więzienie Pawiak w Warszawie

gestapo

Jednym z najbardziej przerażających budynków XX-wiecznej Warszawy jest ulica Szucha Nr. 25, znany jako dawna siedziba Gestapo. Zbudowany w latach 1927-1930 budynek funkcjonował jako centrum religijne, ale wraz z nadejściem nazistowskiego reżimu w 1939 roku, budynek stał się jednym z najbardziej przerażających budynków w Polsce, gdy przez pięć lat pracował jako brutalne centrum przesłuchań.

Zbudowany w latach 1830-1833 więzienie Pawiak było najsławniejszym więzieniem politycznym w Polsce, które służyło niegdyś wrogom carów rosyjskich carów. W 1863 r. Więzienie pracowało jako obóz przejściowy dla Polaków deportowanych na Syberię.

Kwatera główna Gestapo

gestapoDziś siedziba Gestapo w Warszawie zostaje przekształcona w Ministerstwo Edukacji, a także mieści małe muzeum w podziemnych galeriach, gdzie zwiedzający mogą odwiedzić cele, w których przetrzymywano więźniów przed przesłuchaniem, oraz sale tortur, najbardziej pozostawione nietknięte po wojnie.

Komórki były znane jako „tramwaje„, gdzie Polacy zmuszeni byli siedzieć na drewnianych ławach w ciemnościach, twarzą do ściany i czekając na ich los. Nie wolno jeść ani spać, musieli pozostać nawet przez kilka dni, nieprzestrzegając nakazów karanych śmiercią. Nadal można zobaczyć ślady pocisków na ścianach komórkowych.

Zgodnie z taśmami przetłumaczonymi na język angielski więźniowie byli poddawani surowym pobiciom, pogryzieni przez psy i porażeni prądem, a ci, którzy odmówili współpracy, byli zmuszeni obserwować, jak ich rodzina jest torturowana. Możesz zobaczyć wyblakły portret Adolfa Hitlera, a wzdłuż półek jest wiele złowrogich narzędzi, biczów, kajdanek.

Więzienie Pawiak

PawiakPotem, podczas II wojny światowej, kiedy Polska znajdowała się pod okupacją niemiecką, ludzie mogli tylko marzyć o wolności, darmowe pieniądze, grach lub czymkolwiek dodatnim. Jeśli chcesz się trochę dowiedzieć, jak to jest, odwiedź Więzienie Pawiak. Stał się częścią warszawskiego obozu koncentracyjnego i największego polskiego więzienia politycznego. W tym czasie przez jego bramy przechodziło około 100 000 więźniów, z czego 37 000 osób zostało straconych na miejscu, a pozostałe 60 000 więźniów zostało zabranych do komory gazowej. W podziemnych celach, przeznaczonych do pomieścić do 3 osób, niekiedy spiętrzono 18 więźniów.

Mimo, że hitlerowcy wysadzili ich w powietrze w 1944 r., Więzienie Pawiak zostało odrestaurowane jako pomnik tych, którzy przeżyli straszne cierpienia w więzieniu, a teraz odbywa się seria zdjęć przedstawiających tragiczne wydarzenia z tego czasu, niektóre osobiste przedmioty zatrzymani i zrekonstruowane komórki. Poza bramą więzienną można zobaczyć drzewo, które prowadzi od 1944 r. Niektóre nekrologi.