5 miejsc kultu religijnego w Warszawie, które musisz odwiedzić

Podróże kształcą – nikt z nas nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Podróżując i odwiedzając rozmaite miejsca uczymy się, poszerzamy nasze horyzonty myślowe, a także mamy okazję spojrzeć na świat z odmiennej perspektywy. Doskonałym pomysłem jest chociażby zwiedzanie miejsc kultu religijnego. Dzisiaj zaprezentujemy Ci ich pięć. Jeśli jesteś w Warszawie lub planujesz się tam wybrać, nie możesz ich przegapić!

1. Kościół św. Katarzyny na Służewie (ul. Fosa)
Kościół ten zasługuje na naszą uwagę, ponieważ można go uznać za jeden z najstarszych miejsc kultu w Warszawie. Choć zdania są podzielone, ponieważ dawna Warszawa podzielona była terytorialnie w inny sposób, niż obecna, stąd też termin „warszawski” staje się często przedmiotem dyskusji. Tak czy inaczej kościół św. Katarzyny na Służewie wart jest odwiedzenia. Sama parafia została założona w 1238 roku – czyli na długo przed założeniem samej Warszawy i przed włączeniem tego rejonu do stolicy. Kościół na pierwszy rzut oka wygląda na romański, ale okazuje się, że stanowi on późnogotycką wizję architekta Lanciego. Powstał na przełomie XV i XVI wieku.

2. Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie
Jeżeli interesuje Cię zwiedzanie miejsc kultu zawartych w kategorii „naj-”, nie możesz ominąć Świątyni Opatrzności Bożej, znajdującej się u zbiegu ulicy Ks. Prymasa Augusta Hlonda i alei Rzeczypospolitej w Wilanowie. Świątynia ta stanowi element całego kompleksu Centrum Opatrzności Bożej (pozostałe elementy to Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków). Jest to największe miejsce kultu w stolicy. Budowa została wprawdzie ukończona, nadal jednak prowadzone są prace wykończeniowe. Pierwszą mszę odprawiono 11 listopada 2016 roku.

3. Synagoga im. Małżonków Nożyków w Warszawie
Pełna nazwa tego miejsca to Synagoga im. Zalmana i Rywki Małżonków Nożyków w Warszawie. Jest to miejsce, które – bez względu na wyznawaną przez nas religię – zasługuje na naszą uwagę z przyczyn chociażby historycznych. Synagoga znajduje się przy ulicy Twardej 6 i stanowi jedyną czynną przedwojenną synagogę w Warszawie, która przetrwała II wojnę światową. Jest to główna synagoga Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w stolicy, stanowiąc jednocześnie synagogę, w której urzęduje rabin Polski Michael Schudrich. Nabożeństwa odbywają się codziennie.

4. Kościół ojców kapucynów pw. Przemienienia Pańskiego
Kościół ten znajduje się w Warszawie przy ulicy Miodowej 13. Został wybudowany w latach 1684-1969 stanowiąc wotum za zwycięstwo pod Wiedniem. Z całą pewnością zasługuje na naszą uwagę, ponieważ jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych Świątyń barokowych w Warszawie. Stanowi istną perełkę historyczną, ponieważ znajduje się tu sarkofag z sercem króla Jana Sobieskiego. W okresie Świąt Bożego Narodzenia, niewątpliwą atrakcją jest tu ruchoma szopka.

5. Parafia Ewangelicko – Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie
Kolejna perełka architektoniczno – historyczna dla miłośników zwiedzania miejsc kultu. Jest to największa parafia Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Warszawie. Należy do diecezji warszawskiej. Parafia Św. Trójcy zajmuje się administracją kościoła parafialnego, dwóch filiałów oraz cmentarza, który również wart jest zobaczenia. Spoczywają tam osobistości takie jak chociażby: Wojciech Gerson (malarz i pejzażysta), Szymon Bogumił Zug (architekt wielu neogotyckich obiektów w Polsce) czy też Zygmunt Vogel (polski malarz, rysownik i architekt).
Są to miejsca kultu religijnego w Warszawie, które koniecznie naszym zdaniem musisz odwiedzić. Nie zapomnij podzielić się wrażeniami ze znajomymi!